Шановні батьки!
Виховуючи дитину, дуже часто виникає безліч питань.
Та ще колись давно один мудрець сказав, що відповіді знаходять лише ті, хто їх шукає.
То ж якщо Ви шукаєте відповіді - то просто спитайте!
А ми з радістю спробуємо Вам допомогти!
Звернутися по консультацію до дитячого психолога у садочку Ви можете щотижня у четвер.
З повагою до Вас психолог закладу
АДАПТАЦІЯ
ДИТИНИ ДО ЗАКЛАДУ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ
ПРАВИЛА ДЛЯ БАТЬКІВ
Питання про дитину та дитячий садок, стає дуже важливим для кожної сім'ї, коли малюк підростає. Однак дорослим необхідно знати, як допомогти дитині пройти період адаптації, який полягає в плавному переході від сімейної домашньої атмосфери до умов дошкільного закладу.
Дитячий садок – новий період в житті дитини. Для малюка це, перш за все, перший досвід колективного спілкування. Нову обстановку, незнайомих людей не всі діти приймають відразу і без проблем. Більшість з них реагують на дитячий садок плачем. Одні легко входять у групу зранку, але плачуть ввечері, інші погоджуються йти в дитячий садочок з ранку, але перед входом в групу починають капризувати і плакати.
Існують певні причини, які викликають сльози у дитини
Тривога, пов'язана зі зміною обстановки (дитина до 3 років ще потребує посиленої батьківської уваги). При цьому зі звичної, спокійної домашньої атмосфери, де мама поруч і в будь-який момент може прийти на допомогу, він переміщається в незнайомий простір (зустрічає, нехай і доброзичливих, але чужих людей), і режиму (дитині буває важко прийняти норми і правила життя групи, в яку він потрапив). У дитячому садку привчають до певної дисципліни, а в домашніх умовах вона не була так важлива. До того ж, особистий режим дня дитини порушується, це може спровокувати істерики і небажання йти в ДНЗ).
Надлишок вражень. В ДНЗ малюк відчуває багато нових позитивних та негативних переживань, він може перевтомитися і, внаслідок цього – нервувати, плакати, вередувати.
Відсутність навичок самообслуговування. Це сильно ускладнює перебування дитини в дитячому саду.
Психологічна неготовність дитини до дитячого саду. Ця проблема найбільш важка і може бути пов'язана з індивідуальними особливостями розвитку. Найчастіше це відбувається, коли дитині не вистачає емоційного спілкування з мамою.
Негативне перше враження від відвідування дитячого садка. Воно може мати вирішальне значення для подальшого перебування дитини в дошкільному закладі.
Особисте неприйняття контактуючих з вашим малюком дорослих. Таке явище не слід розглядати як обов'язкове, але воно можливе.
Способи які дозволяють зменшити стрес дитини
Нескладні дії здатні зменшити тривожність і позитивно вплинути на адаптацію дитини до нових життєвих умов. Так, рекомендується привчати дитину до дитячого саду поступово. Батькам варто заздалегідь підготувати себе та малюка до першого дня відвідування дошкільного закладу. Необхідно заздалегідь створювати вдома для дитини режим дня (сон, ігри і прийом їжі), що відповідає режиму ДНЗ.
- У вихідні варто дотримуватися режиму дня, прийнятого в ДНЗ, повторювати всі види діяльності, яким малюк вже навчився. Дотримуючись цієї ради, всі режимні моменти в групі не викличуть у дитини реакції протесту, що в свою чергу позитивно позначиться на його поведінці та адаптуванні.
- Бажано вдома укладати дитину спати раніше, побути з ним довше перед сном, поговорити про садочок, розглядаючи всі позитивні моменти.
- У перші дні не слід залишати малюка в дитячому садку більше двох годин. Час перебування потрібно збільшувати поступово. Після 2-3 тижнів (даний період індивідуальний для кожної дитини), враховуючи бажання малюка і рекомендації вихователя можна залишити його на цілий день в ДНЗ.
- Якщо малюк плаче, варто взяти його на руки, заспокоїти – ймовірно, йому не вистачає дотиків мами, яких зовсім нещодавно було набагато більше. Але будьте уважними – не варто самим «розчулитись», адже діти на інтуїтивному рівні відчувають який настрій у батьків. Цим ви самі можете нашкодити своєму малюкові.
- Кожен раз після приходу з дитячого саду необхідно питати дитину про те, як пройшов день, які він отримав враження (якщо ваш малюк зможе з вами порозумітися). Обов'язково потрібно акцентувати увагу дитини на позитивних моментах, так як батьки такими короткими зауваженнями здатні сформувати у них позитивне ставлення до дошкільного закладу.
- Основний посил, який ваш малюк обов’язково повинен від вас отримувати- це те, що в садку він залишається тимчасово (доки ви працюєте; вирішуєте якісь питання, або інші справи), а потім ви обов’язково заберете його додому. Це заспокоює маля.
Типові помилки батьків
Батьки, віддаючи дитину в дошкільний заклад, часто стикаються з труднощами. Розглянемо типові помилки і способи їх запобігання.
В першу чергу це психологічна неготовність батьків до негативної реакції дитини на дошкільну установу. Батьки бувають налякані плаксивістю дитини, розгублені, адже вдома він охоче погоджувався йти в дитячий сад. Треба пам'ятати, що для малюка – це перший досвід, він не міг заздалегідь уявити собі повну картину, тому плаксивість – нормальна реакція дошкільника в період адаптації до дитячого садка. При терплячій поведінці дорослих це мине само собою.
Частою помилкою батьків є звинувачення і покарання дитини за сльози. Це не вихід із ситуації. Від старших потрібні тільки терпіння і допомога. Все, що потрібно дитині - це адаптуватися до нових умов. Вихователі дитячого садка завжди поруч і готові допомогти батькам у цей непростий для сім'ї період.
У перший час, коли дитина тільки починає ходити в дитячий садок, не варто планувати важливих справ, або віддавати малюка в садок, коли вже прийшов строк виходити на роботу з декретної відпустки. Зробіть це заздалегідь. Батьки повинні знати, що період звикання дитини може тривати 2-3 місяці. Враховуйте це, бо перш за все – це питання здоров’я вашої дитини.
Ще одна помилка батьків – перебування в стані стурбованості, тривожності. Турбота про громадську думку, внутрішній дискомфорт, хвилювання, що недостатньо хороші в ролі «мами» і «тата». Перш за все, треба заспокоїться, діти вмить відчувають, коли батьки хвилюються, цей стан передається їм. Батькам дуже важливо розуміти, що дитина проходить адаптацію до нових умов життя. Варто уникати розмов про сльози малюка з іншими членами сім'ї в його присутності. Здається, що син або дочка ще дуже маленькі і не розуміють дорослих розмов. Але діти на тонкому душевному рівні відчувають стурбованість мами, і це ще більше посилює дитячу тривогу.
Знижена увага до дитини також є типовою помилкою батьків. Задоволені роботою ДНЗ, деякі мами полегшено зітхають і вже не так багато уваги, як раніше приділяють дитині. Ми рекомендуємо, навпаки, якомога більше часу проводити з дитиною в цей період його життя. Цим мама показує, що змін боятися не треба, тому що вона поруч. Тим самим ви привчаєте малюка довіряти зовнішньому світу, а не лякатися його.
Коли малюк починає весело говорити про садку, читати вірші, переказувати події, що сталися за день - це вірний показник того, що він освоївся та добре долає адаптаційний період. Звикання до дошкільного закладу – це також і тест для батьків, показник того, наскільки вони готові підтримувати дитину, допомагати йому долати труднощі.
Рекомендації батькам щодо підготовки дитини до відвідування дошкільного закладу
Кожен день залишайте час на розмови з дитиною про те, що таке дитячий сад, навіщо він потрібен і чому мама хоче його туди повести (там цікаво, там інші діти гуляють і грають, мамі треба зайнятися справами сім'ї).
Заздалегідь сплануйте прогулянки на територію дитячого садка.
Звертайте увагу малюка на красу території дитячого садка.
Акцентуйте увагу дитини на те, що скоро він зможе тут гуляти і грати разом з усіма дітьми і вихователем.
З гордістю розповідайте своїм знайомим в присутності малюка, що він вже підріс і готується ходити в дитячий сад.
Ще до першого відвідування розкажіть дитині про режим дня у дитячому садку,
що там роблять діти і хто такі вихователі. Це допоможе дитині легше прийняти нове в своє життя.
Розкажіть йому, що в дитячому садку він зможе придбати нових друзів.
Навчіть його зразковим фразами, словами, якими він зможе звертатися до нових своїх друзів, або вихователя.
Почитайте вірші або дитячі історії про дитячий садок, покажіть картинки.
Обов'язково поговоріть з ним про роль вихователя. Багато діти помилково вважають, що мама кинула їх і віддала чужій тітці. Навчіть дитину, як звертатися до вихователя, як правильно заявляти про свої потреби.
Пограйте з дитиною вдома у гру «дитячий садок». Створіть кілька типових ситуацій, які можуть виникнути в дитячій групі. Підкажіть кілька варіантів для малюка, які допоможуть йому на них реагувати. Цим ви вже будете закладати основи спілкування і входження малюка у новий колектив – спочатку дитячий, потім шкільний, а потім вже і дорослий.
Підтримуйте стосунки з вихователем та іншими батьками. Цікавтеся, з ким ваша дитина дружить, вітайте і заохочуйте дружбу. Беріть участь в житті малюка, радійте його успіхам і творчості.
Це хороший фундамент міцних дитячо-батьківських взаємин.
Конфліктні ситуації, або непорозуміння у садочку, вирішуйте без агресії і не в присутності дитини. Не критикуйте дитячий садок, не обурюйтеся недоліками роботи дошкільного закладу при дитині.
Легкої адаптації Вам і дитині!